Community: Kan jeg lave en link til mine album til andre websider?
Gør venligst følgende for at lave en direkte link til enkeltbilleder til andre websider.
Gør venligst følgende:
- Gå til "Mit Pixum" og derefter på "Mine album".
Bemærk: For at gøre brug af albummerne må du være indlogget. Er du ikke indlogget, bliver du opfordret til at logge dig ind, eller til at registrere dig. Klik på "Registrer dig her".
- Har du ikke oprettet album? Her kan du læse mer om hvordan du opretter et album.
- Klik på albummet for at komme ind i albummet.
- Venligst bemærk at albummets status må være "Offentlig". Mer information om hvordan du ændrer albummets status læser du her.
- I menuen finder du et punkt "Album link". Der findes linken eller HTML-koden som du kan bruge for at lenke til albummet fra andre websider. I tillæg kan du også lave et slideshow af dine billeder på en anden webside.
- For at lave en direkte link må du vælge et billede i et offentlig album.
- I menuen til venstre ser du en link "Foto link".
- Ved at klikke på linken ser du to muligheder for at like til dit billede, en link til foto og en ekstern link til foto.
Link til foto: Her har du en direkte link som du kan koble til din hjemmeside.
Ekstern link til foto: Her kan du lave en direkte link via en såkalt iframe. Her ser du henvisningen "Hosted by Pixum".

Var denne artikel hjælpsom?

